Mayis 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

Makine ogrenmesi, yapay zekâ ve buyuk verinin birlesmesinden olusan is zekâsı seti INDICATA, Turkiye’deki ikinci el online arac pazarını tarayarak gunluk 450 binden fazla ikinci el arac datasını analiz ediyor. Bu rapordaki satıs verileri, ikinci el ticareti yapan kurum ve kurulusların online pazarda verdikleri ilan verilerine dayanmaktadır. Bu verilerin icinde bireysel arac ilanlarına ait veriler bulunmamaktadır. Bir ikinci el arac ilanı bir kurum veya kurulus tarafından internetten tamamen kaldırıldıgında “satıs” olarak sınıflandırılır.

Nisan 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

INDICATA verilerine göre, 2020 Nisan ayında Turkiye ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında 127.252 adet satıs gerceklesmistir. Buna gore satıslarda gecen senenin aynı donemine gore %11 oranında bir dusus gozlenmistir. Dunyada bircok ulkede, Turkiyede de dahil olmak uzere, hayat yavas yavas normale donmeye basladı. Yeni normallesme denilen bu surecte ikinci el pazarında iyilesme belirtilerinin goruldugunu soylemek mumkun.

Mart 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

Bu ayki raporumuzda, Turkiye ikinci el online pazarı Mart verilerinin haricinde, Mart ayında Avrupa otomotiv pazarının COVID-19 salgını karsısında nasıl etkilendigine yonelik INDICATA Global’in 13 Avrupa ulkesinde gunde 9 milyon online datayı tarayarak hazırladıgı ve her on gunde bir guncellenerek ayda üc kez olarak web sitemizde yayınlanacak yeni analiz raporundan bazı bilgileri de bulabileceksiniz.

Subat 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

31 Aralık 2019‘da Cin'in Wuhan sehrinde baslayan, bugün tüm dünyaya yayılmıs olan Coronavirus (COVID-19) tehlikesiyle karsı karsıyayız. CPCA/ China Passenger Car Association verilerine göre, dunyanın en buyuk ekonomisi haline gelen Cin'de otomobil satısları Subat ayının ilk yarısında %92 dustu.

Online sureclerin, is yapıs seklinin sektorumuzde zaten hızla buyudugunu gozlemliyorduk. Bu yasanan virus tehlikesiyle de online dunyanın buyumesinin artık biraz da icinde bulunulan kosullar ile zorunluluk haline gelecegini, sektorun dijitallesme konusunda fırsatlar yaratmasının, stratejilerini yeniden sekillendirmelerinin, dijital dönüsüm baslatmalarının kilit bir öneme sahip oldugunu söylemek mümkün.

Ocak 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

INDICATA 4V kavramı ile; Volume/Buyuk Veri, Variety/Veri Cesitliligi, Velocity/Hız, Value/Deger yazılan ve hergun gelistirilmeye devam eden; 2.el arac pazarına yonelik yeni nesil bir robot yazılımıdır. 

Turkiye'de gunde 400binden fazla veriyi tarayarak analiz eden INDICATA'nın buyuk veri analizi kullanılarak bu rapor hazırlanmıstır.