Ocak 2021 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

INDICATA verilerine göre, 2021 Ocak ayında Turkiye ikinci el online binek ve hafif ticari arac pazarında tekil 267.068 adet aracın ilanı yayınlandı.  İlanı yayınlanan bu aracların sadece %39’unun satıldıgını gozlemledik. Bu durumda 2021 yılı Ocak ayında bir onceki yılın Ocak ayına gore %28 oranında bir dusus ile 103.398 adet satıs gerceklesti. Gecen sene Ocak ayında 144.600 adet satıs gerceklesmisti.

INDICATA TÜRKİYE Sigorta Sektörünü Radarına Aldı

Indicata Türkiye olarak, yapay zeka, makine öğrenmesi ve büyük veriden oluşan iş zekası Indicata yazılımımızı bu sene sigorta sektöründe de fark yaratacak inovatif ve yenilikçi ürünlerde kullanmayı hedefliyoruz. Teknoloji alanında işbirliği yapmış olduğumuz ve sigorta sektöründe ciddi tecrübeleri bulunan iş ortağımız Optimum Firması ile beraber geliştirdiğimiz ürünlerle sigorta şirketlerine maliyet ve rekabet avantajı sunuyoruz. Sigorta sektörüne sunduğumuz hizmetlerle ilgili detaylı bilgiye Satış Direktörümüzün Sigorta Medya’da Can Kantar ile gerçekleştirdiği röportajından ulaşabilirsiniz.

Aralık 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

2020 yılı zorlu bir yıl olarak hafızamıza kazındı. Her zamankinden daha fazla ve verimli calismamız, plan ve stratejilerimizi daha sık degisirmemiz, is modellerimizi dijital ortamlara tasımamız, anlık ve güncel veriyle daha fazla hareket etmemiz gereken ezber bozduran bir yıl yasadık. Tüm bu zorluklara rağmen 2.el online pazarının bu yıl da büyüdügünü ve online dünyanın sektörümüzde öneminin arttıgını görmek cok sevindirici. Turkiye 2.el online binek ve hafif ticari arac pazarında 2020 yılında 2.053.055 adet satıs gerceklesmistir. Bu adetlerle satıslar 2019 yılına gore %16 artmıstır.

Kasim 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

Arzın cok oldugu ama talebin oldukca dusuk seyrettigi bir Kasım ayı yasandı. Pandeminin etkilerini kesin olarak hissetmeye basladıgımız Nisan ayından sonra Kasım ayı bu yılın en dusuk satıslarının gerceklestiği ikinci ay oldu. 2. el aracların fiyat trendine baktıgımızda perakende fiyatlarda kurumların ellerindeki aracların fiyatlarını korudugunu, fiyatlarda bir guncelleme yapmadıgını, fiyatlarda dusus beklentisinin aksine pazarda gecen ayki fiyatlara paralel bir seyir izlendigini gozlemledik.

Ekim 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

Ekim ayı verilerine göre dikkat ceken birkac maddeyi ozetlemek gerekirse, ikinci el pazarinda, satis adetlerini en cok arttiran marka %32 artis ile Peugeot olmustur. Fiat Egea 3.974 adet satis ile bu sene ilk kez en cok satilan ilk 10 model siralamasinda yer almistir. En hizli satilan marka ortalama 30 gün satis hizi ile Fiat olmustur.

Eylul 2020 Turkiye Otomotiv 2.el Online Pazar Trend Raporu

INDICATA verilerine gore, 2020 Eylul ayında Turkiye ikinci el online binek ve hafif ticari arac pazarinda 191.252 adet satis gerceklesmistir. Satislarda gecen senenin aynı donemine gore %38 artis, gecen aya gore %15 oraninda bir dusus gozlenmistir.  

2020 yılı ilk dokuz aylık donemde ise (Ocak-Eylul 2020); ikinci el online binek ve hafif ticari arac pazarinda 1.593.856 adet satis gerceklesmistir. Bu adetle satislar gecen senenin aynı donemine gore %26 artmistir. Gecen sene ayni donemde 1.268.200 adet satis gerceklesmisti. (Ocak-Eylul 2019)